Razvoj kvaliteta kroz istoriju
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 21 | Nivo: FPE Banja Luka

Istorija i razvoj kvaliteta
Određene aktivnosti merenja i kontrolisanja primećene su jos na detaljima egipatskog zidnog slikarstva još 1450. godine pre nove ere. Dobro koncipiran metod gradnje, precizni merni instrumenti učinili su da komadi kamena za piramide budu klesani zapanjujučom preciznošću.Jos nije sa velikom sigurnošću utvrdjeno kada se pojavio koncept kvaliteta ali sasvim sigurno je da se kvalitet pojavio pre mnogo godina.
U primitivnim društvenim zajednicama sakupljači hrane su se neretko suočavali sa dilemom da li su plodovi na koje su nailazili bili za jelo ili ne. Isto tako su prvi lovci morali odabrati drvo najboljih karakteristika za svoje lukove i strele kako bi na što efikasniji način ulovili divljač.
Kako je vreme odmicalo sela su izrastala u varošice i gradove, a bolja sredstva transporta otvorila su mogućnost međuregionalne trgovine. U novonastalim okolnostima proizvođac i kupac se nisu susretali licem u lice na seoskim pijacama.
Trgovci su bili posrednici između proizvođaca i kupaca. Tada se javila potreba za novim sredstvima obezbeđenja kvaliteta, jedno takvo sredstvo je bilo garancija kvaliteta.
Sredinom XVIII veka pojavljuje se ideja o mogućoj međusobnoj zamenljivosti delova. Ideja je realizovana prvobitno u proizvodnji crkvenih satova a potom i u proizvodnji pušaka. Kao i tada, i sada se iskorak u oblasti tehnologije, a i kvaliteta čini u vojnoj industriji.
Početkom XX veka Frederic Taylor, guru naučnog menadžmenta, je uneo bitne promene u filozofiju proizvodnje. Odvojio je funkciju planiranja od izvršne funkcje, pa je tako zadatke planiranja dodelio menadžerima i inženjerima, dok je zadatke vršenja operacija prepustio poslovođama i radnicima. Ovaj način podele rada u to vreme je bio neizbežan jer radnici nisu imali potrebna znanja da bi im se prepustila funkcija planiranja. Zadaci obezbeđivanja kvaliteta bili su prepušteni kontrolorima koji su uspevali da odvoje neispravne od ispravnih proizvoda i tako na tržište propuste samo ispravnu robu.
Tako da je u ovom periodu kontrola robe bila primarni način za obezbeđivanje kvaliteta. Problem se javio kasnije kada su radnici pa i menadžeri smatrali da je pitanje kvaliteta u isključivoj nadleznosti kontrolora, i tako se usresređujući na što veću količinu proizvedene robe. O tome koliko je ovaj koncept bio prisutan u industriji toga vremena pokazaće i sledeća anegdota.
Pri poseti visoke delegacje kompanije Ford u Japanu, u tamošnjim razgovorima japanski predstavnici su se sve vreme pozivali na neku knjigu. U početku zbunjeni Amerikanci su kasnije saznali da je ta knjiga, inače napisana početkom XX veka, prevod knjige “Moj život i rad” Henry-ja Ford-a,jednog od osnivača njihove kompanje. Da ironija bude veča ne samo da članovi porodice nisu znali za tu knjigu, nego su u toj knjizi bile sadržane smernice onoga sto mi danas zovemo Total Quality Management ( TQM ), zahvaljujuči čemu su se Japanci našli na vrhu uspešnih zemalja.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!